Nos, néha tényleg.
A fájdalom megköveteli, hogy érezzék.
Elolvastam ezt a csodálatos könyvet és csak azt sajnálom, higy nincs meg nyomtatott formátumban, hogy összekönnyezhessem a lapjait. Ez a bejegyzés nem igazán kritika, nem is tudom, pontosan, hogy mi. Csak érzem, hgy írnom kell erről.
Szeretem a beteg emberekről szóló történeteket. Nem azért, mert erősek, minden nap küzdenek, kitartanak.. Mert ez valamennyire mindannyiunkra igaz. Akkor is, ha nekünk nem fáj minden percben. Azért, mert sok esetben tetszik a gondolkodásuk. Persze lehetnek olyanok, akik beletörődnek és sajnáltatják magukat, de a legtöbben elkezdenek észrevenni valamit - hogy élnek. El se tudom képzelni hány ember létezik aki a napi rutinjába merülve, várva az idő múlását, elfelejti, hogy milyen is élni. Talán a dolgok múlandósága az, ami értékessé teszi őket, de valamiért mégis annyira egyértelműnek érezzük, hogy élhetünk. Évekkel előre tervezünk, pedig fogalmunk sincs, mennyi van hátra. Nem érezzük múlandónak. Teljesen természetes, hogy este elalszunk, aztán reggel felkelünk.
Ha megtudnánk, hogy mennyi időnk van, értékelnénk. Vagy legalábbis, én személy szerint egy percet se pazarolnék el. De honnan tudhatnám?
Gyönyörű gondolatok vannak ebben a könyvben és igazából nem is maga a halál ténye volt az, ami megsiratott. (Merthogy konkrétan a második felét végigbőgtem.) Szeretem, ha egy könyv elgondolkodtat és ez sok újat adott az életemhez.
Senki nem akarja hogy elfelejtsék. De be kell látnunk, hogy Augustus Waters teljesen igazat mondott, az emlékezés nem feltétlenül jó dolog.
És én nem is akarom álltatni magam. Tudom, hogy nem sokan fognak rám emlékezni, ha majd eljön az idő... Azt is tudom, hogy aki emlékezni fog rám, annak egy fájó pont lesz az emlékem, egy seb, ami lassan gyógyul és talán sose jön rendbe teljesen. Szóval, nem is baj ha nem emlékeznek rám sokan. Minimálisra akarom csökkenteni a miattam érzett fájdalmat.
Tudom, hogy az emberek csak azt látják rajtam ami kívül van és ez nem hiányozhat nekik. Nem is kell, hogy hiányozzon.
Úgy gondolom, hogy a halál alapvetően nem rossz dolog. Mindennek kell, hogy legyen vége. Kell ez a múlandóság, hogy legalább az esélyt megkapjuk, hogy értékeljük az életünket.
Nem hiszem, hogy a halál egyet jelentene az elmúlással. Tudom hogy nem fogok eltűnni, és talán pont ezért nem is félek tőle.
De most nem azért jöttem hogy a halálról írjak, főleg nem, hogy a sajátomról.
Azért írok, mert jó ez az élet. Bármi is történik, ez mindig jó. Ez a mi lehetőségünk. És ha vagyunk olyan jók mint Augustus Waters, akkor érteni fogjuk, hogy ki kell használnunk. Addig kell boldognak lennünk amíg van rá időnk.
Hazel és Gus - köszönöm. Tudom, hogy hülyeség megköszönni két kitalált szereplőnek, hogy megváltoztatták a véleményemet dolgokról. Valahol mindig tudtam ezeket a dolgokat, de jó, hogy volt ki ráébresszen. Úgy akarok élni és szeretni mint Te, Hazel, és úgy akarok meghalni, mint Te, Gus. Ez durva, de így van. Annyi szeretetet akarok adni előtte, amennyit csak lehet.
Idézetekkel fogom befejezni ezt a nem annyira rövid kis eszmefuttatást. Fontos nekem ez a könyv és talán ezek elmondják, hogy miért. De ha nem, akkor is fontosak. Mindenkinek kéne legalább egy olyan könyv az életébe ami ilyen hatással van rá. Szerencsésnek mondhatom magam, mert nekem több is van. És mennyi lesz még...
"El sem tudom mondani, milyen hálás vagyok a mi kis végtelenségünkért. A világért se cserélném el. Az örökkévalóságot adtad nekem a megszámozott napokban, és én hálás vagyok érte."
"Egyes végtelenek nagyobbak más végteleneknél."
"Azok a jelek, amelyeket az emberek hagynak, túlságosan gyakran sebhelyek. Az ember felhúz egy ocsmány plázát, államcsínyt hajt végre, megpróbál rocksztár lenni, és közben azt gondolja: "Most már emlékezni fognak rám", azonban (a) nem fognak emlékezni, és (b) csupán még több sebet ütött. Az államcsínyből diktatúra lesz. A plázából fekély."
"Azt mondod nem vagy különleges, mert a világ nem tud rólad, de ezzel megsértesz engem. Én tudok rólad."
“– Szép kis háború – mondta megvetően. – Mivel háborúskodom? A rákommal. És mi a rákom? Én vagyok. A daganatok belőlem vannak. Éppen olyan fixen belőlem, ahogy az agyam és a szívem. Ez polgárháború, Hazel Grace, és előre tudni lehet, ki győz.”
“Azután Augustus Waters a zsebébe nyúlt, és elővett egy doboz cigarettát, igen, azt! Kinyitotta, a szájába dugott egy szálat. (…)
– Nem árt, ha nem gyújtod meg – mondta, miközben a mama megállt. – Én pedig sosem gyújtom meg. Ez egy metafora: a fogad közé szorítod a gyilkost, de nem adsz neki hatalmat a gyilkolásra.”
"Egy olyan hullámvasúton vagyok, ami csak felfelé megy."